Loading...
Gönderiliyor...
MARKA BAŞVURU FORMU
* Uzmanlarımız 30dk içerisinde sizlerle iletişime geçerek işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Patent Ücretleri

Patent ve Faydalı Model belgelerinin tescil korumasının devam etmesi için yıllık sicil ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. 

Buluş sahibi olan kişiler ya da tüzel kişiliklerin (firmaların) Patent Belgesi veya Faydalı Model Belgesi almaya hak kazanmış olabilir. Fakat belgelerin geçerlilik süresi boyunca yıllık sicil ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir.

Dünya genelinde Patent sistemlerinde ortak şart her sene senelik harçlarının yer almasıdır. Senelik harçların vaktinde yatırılmaması ya da hiç yatırılmaması halinde patent müracaatlarınız ya da tescil ile ilişkili tüm yasal haklar sona ermektedir. Bu gerekçe ile senelik harçların takibinin yapılması oldukça önemli bir konudur.

Patent yıllık ücretleri, başvuru tarihi esas alınarak ödenmektedir.Yıllık ücretin ödenmediği durumlarda altı aylık süre içinde ek ücretle birlikte ödenir. 6 aylık süre içinde ücretlerin ödenmemesi durumunda Patent hakkı kazanılmış olsa bile Patent Hakkı sona erdirilmekte olıup başvuru iptal edilmektedir. Buluş başvuru aşamasındaysa  başvuru geçersiz sayılacaktır.

Patent / Faydalı Model yıllık sicil ücret ödemeleri ve yenileme işlemleri takibi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.