Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Patent Ücretleri

Patent Başvuru Ücreti

Buluşlarınızı koruma altına almak için yapacağınız patent başvurularına dosyanızın hazırlanarak tarifname ve teknik çizimlerin oluşturulması gerekmektedir. Patent başvurunuzun yapılabilmesi için bir defaya mahsus başvuru ücreti ödenmektedir. Daha sonra ise başvuru tarihinizin dikkate alındığı her sene yıllık sicil ücreti ödenmektedir.

Patent Yıllık Ücret Ödeme

Patent ve Faydalı Model belgesi almış olan kişi yada kurumlar tescil korumasının devam etmesi için yıllık sicil ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. 

Dünya genelinde Patent sistemlerinde ortak şart her sene senelik harçlarının ödenmesidir. Senelik harçların vaktinde yatırılmaması ya da hiç yatırılmaması halinde patent müracaatlarınız ya da tescil ile ilişkili tüm yasal haklar sona ermektedir. Bu gerekçe ile senelik harçların takibinin yapılması oldukça önemli bir konudur.

Patent yıllık ücretleri, başvuru tarihi esas alınarak ödenmektedir. Yıllık ücretin ödenmediği durumlarda altı aylık süre içinde ek ücretle birlikte ödenir. 6 aylık süre içinde ücretlerin ödenmemesi durumunda Patent hakkı kazanılmış olsa bile Patent Hakkı sona erdirilmekte olup başvuru iptal edilmektedir. Buluş başvuru aşamasındaysa başvuru geçersiz sayılacaktır.

Patent / Faydalı Model yıllık sicil ücret ödemeleri ve yenileme işlemleri takibi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Anlam Patent İletişim

Ekibimiz sizleri en iyi şekilde anlar patent işlemlerinizi hızlı ve eksiksiz olarak gerçekleştirir...