Loading...
Gönderiliyor...
MARKA BAŞVURU FORMU
* Uzmanlarımız 30dk içerisinde sizlerle iletişime geçerek işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Tasarım Tescili Şartları

Tasarımlarınızın yasal olarak korunabilmesi için, ilgili mevzuatta (Sınai Mülkiyet Kanunu) belirtilen koruma şartlarına sahip olması gerekir. Tasarımın tescil ile korunabilmesi için “yenilik” ve “ayırt edici nitelik” şartlarını taşıması, kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı olmaması ve ürünün teknik fonksiyonu yerine getirebilmesi için belirli biçim ve boyutta olması uygun olması gerekmektedir.

Yenilik, bir tasarımın aynısının, başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış olması. (Dünyanın herhangi bir yerinde 1 yılı geçkin bir süredir piyasada olmaması)

Ayırt Edici Nitelik, bir tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde yarattığı genel izlenim ile herhangi bir tasarımın böyle bir kullanıcıda yarattığı genel izlenim arasında belirgin bir farklılık olmasını ifade etmektedir.

Hangi Tasarımlar Tescil İle Korunamaz ?
» Yeni ve ayırt edici niteliğe sahip olmayan tasarımlar.
» Kamu düzeni veya genel ahlaka aykırı tasarımlar.

Türkiye’de Tescilli Bir Endüstriyel Tasarım Tüm Dünyada Geçerli midir ?
Endüstriyel Tasarım Tescili, başvuru sahiplerine ulusal bir koruma sağlamaktadır. Yani tasarım tescili ile alınacak olan koruma sadece tasarımın tescil edildiği ülke sınırları içerisinde geçerlidir. Bu nedenle, tasarımın kullanılacağı ülkelerde korunması isteniyorsa, korunma istenen ülkelere ayrı ayrı tasarım tescil başvurusu yapılması gerekmektedir. Ancak geçen süreç içerisinde, her ülke ofisine ayrı ayrı başvuru yapılması, farklı başvuru prosedürleri ve farklı dil kullanımı gibi sorunları beraberinde getirdiğinden dolayı, yapılacak tek bir başvuru ile birden fazla ülkede tasarımın koruma altına alınmasını sağlayan sistemler oluşturulmuştur.

Ülkemizde bu amaçla, Endüstriyel Tasarımların Uluslararası tescili için Lahey Antlaşması bulunmaktadır. Böylece başvuru sahipleri, çok daha az maliyet ile ve tek bir başvuru yaparak Lahey anlaşmasına üye ülkelerde tasarımlarını tescil ettirebilmektedirler.

Tasarım Tescili sahipleri sahipleri ayrıca Avrupa Birliği Topluluğu Tescil Ofisi’ne (OHIM) müracaat ederek yine tek ücret ve tek başvuru ile Avrupa Birliğine üye ülkelerde tasarımlarını koruma altına alabilmektedirler.