Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Faydalı Model Belgesi

Faydalı Model Nedir

Türkiye'de yeni sayılabilecek olan, sanayiye uygulanabilen (ancak tekniğin bilinen durumunu aşma şartının aranmadığı) buluşların sahiplerine 10 yıl süre ile bu buluş konusu ürünü üretme ve pazarlama hakkının verilmesidir. 

Faydalı Modeller, belirli teknik alanlarda küçük ve orta ölçekli sanayicilerin "geliştirdikleri küçük buluşlarını" korumak amacıyla verilen bir belge olduğu kabul edilmektedir. Faydalı Modeli, Patent tescil yönteminden ayıran en önemli unsur Buluş basamağı içermemesidir. Faydalı model tescili konularına kimyasal maddeler ve üretim usülleri dahil değildir.

Faydalı Model Başvurusu

Buluş Basamağı; Buluşun ilgili teknik sahasında teknik bir uzman tarafından buluşla ilgili tekniğin bilinen durumundan açık bir şekilde çıkarılamayan unsurlara denir. Örneğin sağlık sektöründe kullanılan enjektörlerin normal kullanım şekli dışında korumalı halinin yapılaması bir faydalı model örneğidir.

» Faydalı model araştırmasında üretim tekniğinin bilinen durumu aşma kriteri aranmaz.
» Faydalı model belgesinde koruma süresi patent belgesinden farklıdır.
» Faydalı modellerde araştırma ve inceleme işlemleri yoktur. Patent belgesi alımlarında ise ürünlerin daha önce üretilip üretilmediğine dair araştırma ve inceleme işlemleri yapılmaktadır. Bu nedenle faydalı model almak patent almaya kıyasla daha kolay ve daha az maliyetlidir.

Anlam Patent İletişim

Ekibimiz sizleri en iyi şekilde anlar patent işlemlerinizi hızlı ve eksiksiz olarak gerçekleştirir...