Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Marka Tescil Yenileme

Marka Yenileme

Markaların koruma süresi tescil başvurusu yapıldığı tarihten itibaren başlamaktadır. Türkiye'de tescil edilmiş markalar "Sınai Mülkiyet Kanunu" gereği 10 yıl süre ile korumaya alınırlar. Marka Tescil başvurusunun yapıldığı tarih dikkate alınarak bu tarihten itibaren her 10 yıl sonra Marka Yenileme işlemi yapılması gerekmektedir.

Markanızın başvuru tarihini takip eden 10 sene sonra markanızın yasal olarak korumasının yani tescilinin devam edebilmesi için mutlaka Marka Yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenen süre içerisinde yenileme yapılmayan markalar "Sınai Mülkiyet Kanunu" gereği iptal edilmektedir. 

Kullanmakta olduğunuz yada kullanacağınız markalar üzerinde hak kaybı yaşamamak için mutlaka Marka Tescili Yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Yenilenmeyen markalar iptal edilerek farklı kişi veya kurumların tesciline yeniden açılmaktadır. 

Cezalı Marka Yenileme

Marka Tescili Yenilemesi başvuru tarihinden itibaren 10 yıl sonra belirtilen süreç içerisinde yapılmazsa cezalı sürece girmektedir. Sınai Mülkiyet Kanunu gereği markanın yenilenme süresi geçtğinde cezalı olarak yenilenmesine imkan sağlanır. Bu süreçte yenilenmeyen markalar farklı kişiler yada kurumlar tarafından tescil edilebilir. Hakkınızı aramanız için tek yol dava açmaktadır. Haklı ve geçerli sebepler öne sürmeniz halinde dava konusu markanız ile ilgili dava görülerek "bilir kişi" raporuna göre bu dava süreci ilerlemektedir. 

Marka Yenileme Belgesi

Markanızın 10 yıl sonunda yenileme işlemi yapıldığında tarafınıza yeni bir tescil belgesi gönderilmektedir. Bu belge markanızın tescil başvurusundan sonra yenilendiğini ve yenileme tarihinden itibaren 10 yıl daha taranıza ait olduğunu göstermektedir. 

Marka Yenileme Ücreti

Markanızın yenilenmesi sürecinde iki ayrı ücret bulunmaktadır. Süreci içerisinde yenilenen markaların ücreti farklı, süresi dışında cezalı olarak yenilenen markaların ücreti farklıdır. Cezalı Marka Yenileme sürecinde oldukça yüksek tutarda yenileme ücreti yatırılmakta olduğundan cezalı sürece kalınmaması daha doğru ve avantajlı olacaktır. 

Anlam Patent İletişim