Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Marka Tescili

Marka Tescili ticari hizmetlerinizde, ürettiğiniz yada fason ürettirdiğiniz ürünlerinizde, e-ticaret mağazanızda veya sosyal medya hesaplarınızda kullandığınız isimleri koruma altına alarak taklit edilmenizi önleyen tek yöntemdir. 

Markanızın yasal olarak kullanım hakkının tamamen size ait olabilmesi ve sizden başka hiç kimsenin kullanmaması için Türk Patent ve Marka Kurumu kayıtlarında Marka Tescil kaydınızın yapılması gereklidir. Tescil edilmiş bir marka sahibi olduktan sonra markanızın birebir aynısının kullanılmamasını sağlayacağınız gibi benzer markaların da olmasını engelleyebileceksiniz.

Faaliyet gösterdiğiniz markanız ticaret siciline (vergi dairesi yada ticaret odalarına) kayıt ettirilmiş olsa dahi, Sınai Mülkiyet Kanunu gereği Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmemiş ise yasal olarak size tescilli bir marka değildir. Yani ünvanınız ticaret sicilinde kayıtlı olsa dahi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmediği sürece, sizin dışınızda farklı bir şahıs yada kurum markanızı tescil ettirirebilir ve sizlere kullandırmama hakkına sahip olur.

Markanızı tescil ettirmek ve markanız üzerinde tamamen hak sahini olabilmeniz için mutlaka resmi patent ofisimiz ile iletişime geçerek markanızın tescile uygunluğunu araştırmanız gerekmektedir. Sizden önce tescil edilmiş bir markayı kullanıyor olmanızda Sınai Mülkiyet Kanunu gereği suç sayılmaktadır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır

Markaların tescil başvurusu yapılmadan önce; tescil edilmek istenilen markanın tescile uygun olup olmadığının gelişmiş veri tabanlarından araştırılmasının yapılması gereklidir. Araştırma sonucunda markanızın tescil edilmesi için herhangi bir engel yok ise resmi patent ofisimizi arayarak veya Buraya Tıklayarak marka tescil işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Tescil işlemleri takribi olarak 5-6 ay sürmektedir. Markanızın tescil müracaatı resmi patent ofisimiz tarafından yapıldığı anda korunmaya başlanacak ve sizlere geçici tescil belgesi olarak kullanmanız için Marka Başvuru Belgesi verilecektir.

Unutmayın ki Marka Tescili sadece tescil işlemi yapılan ülkede geçerlidir. Yani markanızı kullanmak istediğiniz ülkelerde ayrıca tescil işlemi yapmanız gereklidir. Tek bir seferde tüm dünyayı kapsayan bir marka tescil yöntemi bulunmamaktadır. Bunun için Yurt Dışı Marka Tescil hizmeti almanız gerekmektedir.

Marka Tescilinin Sağladığı Haklar

Tescil edilmiş markalar her ne olursa olsun tescil sahibi kişi yada kurum haricinde izinsiz olarak kullanılamaz dolayısıyla Tescilli Markalar sahibine münhasır haklar sağlar. İzinsiz kullanılamayacağı gibi benzer ve taklit markaların oluşmasınıda engelleyebileceğiniz tek yöntemdir.

Markanıza benzeyen ve tescil ettirilmek istenen farklı marka başvurularına İTİRAZ ETME hakkınız olacaktır. Dolayısıyla faaliyet gösterdiğiniz alanda benzer markaların olmasını da engellemiş olacaksınız. İzinsiz ve usulsüz olarak markanızı kullananları fark ettiğinizde Sınai Mülkiyet Kanunu gereği yaptırımlarda bulunabilmektesiniz. Bu yaptırımlar mahkeme kararı ile verilmekte olup; para veya hapis cezası boyutundadır. 

» E-ticaret platformlarında buybox sistemi ile ürünleriniz ve mağazınız ön sıralarda çıkar. (Trendyol, Amazon, Hepsiburada vb.)
» Franchise (Bayilik) verebilirsiniz. 
» KOSGEB teşviklerinden ve hibelerinden yararlanabilirsiniz.
» Teminat göstererek banka kredi işlemlerinde kullanabilirsiniz.
» Tescilli bir marka olduğunuz için tercih nedeni olursunuz. Başka markalar ile karıştırılma ihtimalinizi ortadan kaldırır.

Markanıza benzer/taklit markaları engelleyebilmek için Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayınlanmakta olan Resmi Markalar Bülteni için Marka Takip hizmetinden faydalanmalıdırlar.

Marka Tescili