Loading...
Gönderiliyor...
MARKA SORGULAMA TALEBİ
* Tescil ettirmek istediğiniz markanın güncel durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
Türkiye Marka Tescil Başvurularında Avrupa birincisi
17.12.2019

Türkiye Marka Tescil Başvurularında Avrupa birincisi

Türk Patent Kurumu 2018 yılı Marka Tescili, Patent ve Faydalı Model, Tasarım Tescili ve Coğrafi İşaretler alanlarında yapılan başvurulara ilişkin rakamları açıkladı. Belirtilen verilere göre ülkemiz 2018 yılı Marka Tescil başvurularında Avrupa birincisi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, Türkiye'nin 120 bini aşkın başvuruyla "Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi olma" unvanını geçen yıl da devam ettirdiğini belirterek, "Kurumumuz geçen yıl 81 bin 911'i yerli, 24 bin 85'i yabancı olmak üzere 105 bin 996 markayı tescilledi." dedi.

Türkiye'nin sınai mülkiyet alanında yoğun bir yılı geride bıraktığını ifade eden ASAN, kuruma 2018'de 7 bin 349 yerli patent başvurusu yapıldığını ve 2 bin 844 yerli patentin tescil edildiğini söyledi.

ASAN, Avrupa Patent Ofisinde tescili gerçekleştirilen 10 bin 845 yabancı patentin de Türkiye'ye giriş yaptığına işaret ederek, "Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının (WIPO) geçen yıl aralıkta açıkladığı rapora göre Türkiye ulusal düzeyde patent başvurularında 13. sırada." diye konuştu.

Buluşların korunmasında diğer bir koruma türü olan "faydalı model" başvuru sayısının da geçen yıl 2 bin 770 olduğunu aktaran ASAN, "Patent ve faydalı model başvuruları birlikte değerlendirildiğinde 10 binin üzerinde yerli buluş için TÜRKPATENT'e başvuru yapıldı." ifadesini kullandı.

ASAN, sınai mülkiyet alanında değerleme ve ticarileştirme faaliyetleri yürütmek üzere geçen yıl Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Mühendislik ve Danışmanlık A.Ş.'nin kurulduğunu anımsatarak, TÜRKPATENT'in sermayedarlığındaki şirketin, Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük İcraat Programı kapsamında marttan itibaren aktif olarak faaliyete başlamasının öngörüldüğünü dile getirdi.

Geçen yıl kuruma 120 bin 8 marka başvurusu yapıldığını, bunların 105 bin 550'sinin yerli firmalardan ve şahıslardan geldiğini vurgulayan ASAN, "Türkiye 120 bini aşan sayıyla Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi olma unvanını bu yıl da devam ettirdi. Kurumumuz geçen yıl 81 bin 911'i yerli, 24 bin 85'i yabancı olmak üzere 105 bin 996 markayı tescilledi." diye konuştu.

ASAN, kuruma geçen yıl yerli ve yabancı toplam 41 bin 567 tasarım başvurusu yapıldığına dikkati çekerek, Lahey Anlaşması kapsamında aralıkta yapılan tasarım başvurularının kesinleşmesiyle bu sayının 42 bini geçmesini beklediklerini anlattı.

Diğer Haberler